ПРЕОБРАЖЕНИЕ ГОСПОДНЕ.

19 АВГУСТА

Преображение Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа.

Молитвы

Тропарь Преображения
глас 7
Преобразился еси на горе, Христе Боже,/ показавый учеником Твоим славу Твою,/ якоже можаху,/ да возсияет и нам, грешным,/ Свет Твой присносущный/ молитвами Богородицы,// Светодавче, слава Тебе.
Кондак Преображения
глас 7
На горе преобразился еси,/ и якоже вмещаху ученицы Твои,/ славу Твою, Христе Боже, видеша,/ да егда Тя узрят распинаема,/ страдание убо уразумеют вольное,/ мирови же проповедят,// яко Ты еси воистинну Отчее сияние.

Ученые не смогли найти рационального объяснения ежегодному схождению облака на горе ФаворУченые не смогли найти рационального объяснения ежегодному схождению облака на горе ФаворНаука не может объяснить тайну ежегодного схождения облака на горе Фавор в Израиле, где, согласно Священному Писанию, произошло Преображение Господне.